7 listopada 2019 r. przyniósł potężną nowelizację procedury cywilnej, która swoim zakresem objęła między innymi zmianę w zasadach przywrócenia do pracy. Nowość ta zakłada, że niezasadnie zwolniony pracownik szybciej niż dotychczas zapuka do drzwi pracodawcy. W związku z tym zewsząd rodzą się pytania, jak ten zamysł ustawodawczy przełoży się na sprawy pracownicze i na co pracodawca powinien być przygotowany. Przychodzimy z pomocą w odpowiedzi na te i inne zagwozdki.
Do 1 grudnia 2018 r. każdy pracodawca powinien utworzyć konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ponieważ początkiem grudnia 2018 r. pacjent nie dostanie już od lekarza tradycyjnego formularza zwolnienia lekarskiego, potocznie nazywanego L4. Zaczną obowiązywać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) - zwolnienie takie po wystawieniu choremu pracownikowi zostanie wysłane bezpośrednio do jego pracodawcy.
W dniu 14 listopada 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa znosząca górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niezgodna z zasadą działania organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa tj. z art. 7 Konstytucji.
W dniu 6 czerwca 2018 r. weszła w życie nowelizacja przepisów, pozwalająca w lepszy sposób organizować czas pracy pracownikom opiekującym się dziećmi legitymującymi się orzeczeniem o niepełnosprawności i wymagającymi szczególnej opieki.
Od 25 maja 2018 r. obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy, które regulują stosowanie monitoringu w zakładzie pracy oraz nowe obowiązki pracodawcy z tym związane.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
z dziedziny prawa pracy.