Wczoraj ogłoszono kolejne obszary zwolnione spod ograniczeń w prowadzeniu działalności. Podobnie jak przy poprzednich etapach rozluźniania obostrzeń, obowiązywać będzie specjalny sanitarny rygor, dostosowany do specyfiki danej branży. Powrót do funkcjonowania m.in. instytucji kultury, w tym kin i teatrów, stanowi IV i ostatni etap odmrażania gospodarki.
Współautorką tekstu jest Natalia Nawrocka
Zakrywanie ust i nosa
Zakres obowiązku zakrywania ust i nosa zostanie zmodyfikowany. Od 30 maja nie będzie konieczne zakrywanie ust i nosa (przy pomocy np. maseczki, części odzieży lub przyłbicy) w przestrzeni otwartej, pod warunkiem zachowania co najmniej dwumetrowego odstępu od innych ludzi. Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu wyłączone będą następujące grupy: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne oraz osoby, które zasłaniają usta i nos.
Zakrywanie ust i nosa będzie nadal obowiązkowe w miejscach wskazanych w wytycznych organów sanitarnych, między innymi w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w miejscach ogólnodostępnych – obiektach handlowych lub usługowych, w kinach, teatrach, w salonach masażu, tatuażu, w kościołach, a także urzędach – jeśli występujemy tam w roli petenta. Maseczki nadal będą obowiązkowe dla pracowników mających kontakt z osobami z zewnętrz miejsca pracy oraz w przestrzeni wspólnej budynków (korytarze, hole, windy).
Limity osób
Limity odnoszące się do dopuszczalnej liczby osób mogących przebywać w obiektach handlowych i gastronomicznych, zostaną zniesione. Od 30 maja nastąpi powrót do sytuacji sprzed epidemii, niewymagającej stosowania ograniczeń ilościowych wobec klientów i usługobiorców przebywających w danym miejscu. Wkrótce mają zostać przekazane informacje odnoszące się do limitu osób w obiektach sportowych.
Zniesienie omawianego ograniczenia nie zmienia konieczności stosowania się do zaleceń i wytycznych dedykowanym danym branżom, wydanych przez organy państwowe. Wymogi sanitarne (przykładowo - zachowywanie odległości między stolikami, dezynfekcja dłoni i stolików) pozostaną wiążące lub zostaną doprecyzowane.
Zniesienie limitu osób obejmie miejsca sprawowania kultu religijnego.
Zgromadzenia
Od 30 maja dozwolone będą zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe liczące do 150 uczestników. Od 6 czerwca dotyczyć to będzie także wesel oraz innych uroczystości rodzinnych.
W związku z rozsianymi terytorialnie ogniskami zachorowań, organy sanitarne będą na bieżąco wydawać rekomendacje w przedmiocie dopuszczalności zgromadzeń i koncertów na wolnym powietrzu. Ostateczna decyzja w tym przedmiocie leży w gestii właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Podobnie jak przy innych formach rozluźniania obostrzeń, należy nadal mieć na względzie obowiązek stosowania się do określonych przez właściwe organy wymogów sanitarnych (tj. społeczny dystans lub obowiązek zakrywania ust i nosa), przy czym osoby uczestniczące w weselu będą wyłączone spod tego wymogu.
Branża hotelarska
W dniu 30 maja działalność hoteli zostanie przywrócona do stanu sprzed epidemii (z zachowaniem zalecanych obostrzeń sanitarnych). Restauracje i bary hotelowe będę otwarte, co oznacza, że serwowanie posiłków w przeznaczonych do tego pomieszczeniach będzie dozwolone. Tydzień później, tj. od 6 czerwca hotelowe obiekty rekreacyjne, takie jak baseny, siłownie, kluby fitness będą mogły na nowo przyjmować gości.
Obiekty rozrywki
Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, opery, miejsca wystawienia sztuk baletowych, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw, parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Przywrócone zostaną kongresy, wystawy i targi. Wymogi sanitarne, mające zastosowanie do powyższych obiektów, zostaną wkrótce przedstawione przez właściwe organy.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.