W dniu 19 lutego 2015 r. uzyskaliśmy korzystne orzeczenie Sądu Okręgowego w sprawie dotyczącej ustalania wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe w związku z połączeniem spółek i przejściem pracowników w trybie art. 23 (1) Kodeksu pracy.
Sprawa dotyczyła decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w przedmiocie wniosku o wydanie interpretacji przepisów na podstawie art. 10 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację w celu ustalenia, czy w przypadku połączenia spółek przez przejęcie, oddział spółki przejmującej utworzony w celu zatrudnienia pracowników spółki przejmowanej, powinien opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe od wynagrodzeń tych pracowników w wysokości (stawce) stosowanej poprzednio przez spółkę przejmowaną.
Spółka przejmowana korzystała z preferencyjnej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, ustalanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w oparciu o informacje o wypadkowości przekazywane przez spółkę.
Spółka stała na stanowisku, że na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia ordynacja podatkowa oraz w związku z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych i art. 23(1) Kodeksu pracy, oddział spółki przejmującej wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne związane ze składką na ubezpieczenie wypadkowe, w tym w szczególności, w uprawnienie do stosowania stopy procentowej składki w takiej samej wysokości jak stosowana przez spółkę przejmowaną.
ZUS wydając decyzję uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Decyzja została zaskarżona przez spółkę, jako wydana z naruszeniem przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z przepisami ordynacji podatkowej. ZUS, w odpowiedzi na odwołanie spółki, podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji.
Sąd Okręgowy rozstrzygający sprawę, zgodził się z argumentacją przedstawioną przez spółkę we i zmienił decyzję ZUS zgodnie z wnioskiem spółki. Sąd w szczególności potwierdził, że pod pojęciem „należności z tytułu składek” należy rozumieć także wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, a z uwagi na następstwo prawne zachodzące w rozpatrywanej sprawie, w przypadku przejścia pracowników w trybie art. 23 (1) Kodeksu pracy (w związku z połączeniem spółek) ze spółki przejmowanej do oddziału spółki przejmującej, oddział będący nowym pracodawcą nabywa uprawnienie do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe w takiej samej wysokości jak stosowana przeze przejmowaną spółkę.
Rozstrzygnięcie przyjęte przez Sąd pozwoli korzystać oddziałowi spółki przejmującej z korzystniej ustalonej wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe, niż miałoby to miejsce jeśli oddział byłby traktowany na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych jak zupełnie nowy pracodawca.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Blog zespołu prawa pracy polskiego biura Eversheds Sutherland. Piszemy o prawnych aspektach związanych z zatrudnieniem, istotnych z punktu widzenia przedsiębiorców. Omawiamy obowiązujące przepisy prawa pracy, orzecznictwo oraz interpretacje wydane przez Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Śledzimy planowane zmiany przepisów
i odnosimy się do aktualnych problemów
na gruncie prawa pracy.